من و شما

مارش انتخاباتی

with 6 comments

مارش چند ده میلیونی

برای انتخاب رئیس جمهور درایران

اشپیگل 13.11.2008

Dieter Bednarz نویسنده

ترجمه  :ژاله دبیرسپهری

120 دانشجو، نیمه شب با اتوبوس های کهنه مسافرتی از غرب ایران(سمیرم) عازم تهران می شوند. 8 ساعت بی وقفه در راهند. برای نماز صبح بین اصفهان و تهران از اتوبوس پیاده می شوند. مقصد آنها، خانه شماره 4 خیابان یاسر درمحله ای در شمال تهران است. جایی که یک متر آپارتمان درآن قیمتش از حقوق یک سال یک ایرانی بیشتر است. دراینجا در یک خانه قدیمی با دیوارهای بلند، شخصی زندگی می کند که دانشجویان به او اعتقاد دارند. استاد آنها بنام «امیر حسین رشیدی» عمیقا بر این باوراست که تنها آن که در این خانه زندگی می کند می تواند در این شرایط نجات دهنده باشد. او کسی نیست جز» محمد خاتمی» 65 ساله که به رهبر اصلاحات شناخته شده است .

در آهنی بزرگ سریعا باز می شود و تازه از راه رسیده ها وارد حیاط بزرگی می شوند که یک حوض خالی از آب در وسط آن قرار دارد. سپس وارد یک اتاق بزرگ نماز می شوند با فرش های ایرانی. آنها که از راه رسیده اند خواسته خود را بیان می کنند: «ما به اینجا آمده ایم که از شما خواهش کنیم برای انتخابات آینده ریاست جمهوری وارد صحنه شوید.»

بعد از آن همگی به صف نماز می ایستند. اما، خاتمی به اعجازی الهی برای برآوردن این خواسته جوانان نیاز دارد تا بتواند احتمالا بار دیگر در چنین کارزاری شرکت کند، چرا که تا به حال هرگز انتخاباتی در ایران برگزار نشده که از تقلب و آلودگی عاری باشد. حتی ناظران سیاسی بر این باورند که انتخابات آتی ریاست جمهوری پرمسئله ترین(آلوده ترین) انتخابات خواهد بود.

آقای» احمدی نژاد»، رئیس جمهوری بی منطقی – پرهیاهو- که فعلا صاحب قدرت است. مصمم است قدرت را برای دوره بعدی ریاست جمهوری نیز حفظ کند. در ایران یک رئیس جمهور در قدرت تنها برای یک دوره 4 ساله دیگر می تواند در انتخابات شرکت کند و پس از آن، در پایان دوره 4 ساله رئیس جمهوری بعدی اجازه دارد خود را کاندیدای ریاست جمهوری کند. این همان موقعیتی است که آقای خاتمی اکنون دارد.

این سئوال اکنون برای بسیاری مطرح است که آیا خاتمی مطابق امیدی که طرفدارانش می تواند به بدن نیمه جان اصلاحات روحی دوباره بدمد؟

احمدی نژاد انزوای بیش از پیش محافظه کاران را در میان ایرانیان به ارمغان آورد، به صورتی که حتی صدای اعتراض علنی گروه هائی از محافظه کاران منتقد سیاست های احمدی نژاد را باعث شد. آنها نیز بیمناک نتایج رفتارهای احمدی نژاد اند زیرا این رفتارها می تواند طرد کلیه جناح های محافظه کار از سوی مردم هوادار آنها را موجب شود. دولت کنونی مجموعه ایست که مردم آنها را لاف زن هائی می شناسند که مرتب برای مشکلات اقتصادی وعده و وعید می دهند، بی آنکه بتوانند از پس آن بر آیند.

البته، اعتبار و نفوذ اصلاح طلبان هم در میان مردم دیگر مانند گذشته نیست و چنگی به دل نمی زند. خاتمی که در انتخابات سال 97 با آنکه چهره سیاسی چندان شناخته شده ای نبود، توانست سیل جوانان و مردم را به دنبال خود بکشاند و به پای صندوق های رای ببرد. اما او نیز کم کم محبوبیتش رو به کاستی رفت و معروف شد به شخصی که خیلی خوب حرف می زند و نظرات جالبی دارد، اما نمی تواند به وعده هایش عمل کند؛ چرا که محافظه کارانی که در شورای نگهبان نشسته اند به همراه «آیت الله خامنه ای» مرتبا طرح های او را«وتو» می کنند و باعث فلج شدن حرکت اصلاحات می شوند.

«عطریانفر» روزنامه نگاری واقع گرا ست. او بر این باور است که علی رغم تمام این مشکلات اصلاحات دوباره می تواند محبوبیت سابق خود را در بین عامه مردم کسب کند و خاتمی می تواند بسیاری از جناح ها و ظرفیت های موجود در جامعه را متحد کند. عطریانفر از کادرهای جوان انقلاب اسلامی است، که هم در کنار هاشمی رفسنجانی قرار داشته و هم در کنار محمد خاتمی. او اکنون با ریشی خاکستری سردبیر روزنامه «شهروند امروز» است. روزنامه ای که در واقع از نشریات منتقد دولت محسوب می شود. پس از پایان ریاست جمهوری خاتمی و روی کار آمدن احمدی نژاد، او دوبار مجبور به عقب نشینی موقت شد، زیرا روزنامه اش توقیف شد.

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات به مرحله دوم کشیده شد. زیرا، بر خلاف دو دوره انتخاباتی که خاتمی در آنها به پیروزی رسید، هیچ یک از کاندیداهای دو جناح نتوانستند اکثریت لازم را در مرحله اول بدست آورد. در مرحله دوم احمدی نژاد به پیروزی رسید. در مرحله اول چند کاندیدی جناح اصلاح طلب توانستند 16 میلیون رای کسب کنند و گروه های سنتی و فوق سنتی فقط 12 میلیون رای داشتند. در مرحله دوم که احمدی نژاد پیروز شد، یگانه رقیبی که در برابر او بود هاشمی رفسنجانی بود.

اکنون، وضع تغییر کرده است. خاتمی باز هم می تواند مطابق قانون ایران به میدان رقابت ریاست جمهوری باز گردد. حضور احتمالی چهره ای مانند او در این انتخابات می تواند آرای انتخاباتی را به سود «مذهبیون پیشرو» بالاتر از گذشته ببرد.»عطریانفر» با اشاره به دشواری حضور چند کاندیدای اصلاح طلب در این انتخابات و پراکندگی آراء می گوید: «در جمهوری اسلامی، در برابر هم قرار گرفتن دوستان و یاران، استعدادی را می طلبد که در کمتر کشوری مانند ایران دیده می شود!»

یکی از مدافعان احمدی نژاد که می گوید طرفداران عدالت اجتماعی و احیای ارزش های انقلاب است » محمد خوش چهره» نام دارد. او اکنون مایوس از حمایتی که سه سال پیش از احمدی نژاد کرد در اتاقش در دانشگاه تهران نشسته است. او نه تنها در انتخابات ریاست جمهوری، بلکه برای رسیدن احمدی نژاد به شهرداری تهران نیز از مدافعان فعال وی بوده است.

«خوش چهره» 53 سال دارد و استاد اقتصاد است. احمدی نژاد بعد از رسیدن به کاخ ریاست جمهوری، برخلاف وعده های سابقش از هیچ کدام از افراد متخصص و تحصیلکرده، از جمله خوش چهره استفاده نکرد. خوش چهره دولت احمدی نژاد را اینگونه توصیف می کند: «دولتی که می داند دارد اشتباه می کند، اما در ادامه سیاست غلط خود اصرار دارد!» خوش چهره می گوید که احمدی نژاد چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی با هیاهو و سخنان تهاجمی و مواضعی که در باره مسائل اتمی می گیرد، ایران را روز به روز بیشتر منزوی می کند.

«تحریم اقتصادی» به همراه« فساد مالی» که در دستگاه دولتی و میان دولتمردان حکومت ایران به وفور دیده می شود، سالک بزرگی شده بر صورت دولتی که با «سوء مدیریت» احمدی نژاد خود به خود نیز زشت است. وضع اقتصادی ایران چنان بد است که این صورت زشت را پشت حجاب نیز نمی توان پنهان کرد.

نرخ تورم در ایران بیش از 30 درصد است. از هر ایرانی بین 19 تا 29 سال یک نفر بیکار است و از هر پنج نفر یکنفر زیر «خط فقر». تنها چیزی که تا به حال ایران را از ورشکستگی محتوم نجات داده درآمد 50 میلیارد یورویی سالانه از فروش نفتی بود که حالا قیمت آن بسرعت پائین می آید.

در این میان مشاور احمدی نژاد «علی اکبر جوانفکر» بر این باور است که رئیس جمهور، در خدمت به مردم خستگی ناپذیر است! او بعنوان سند این خدمت، به افزایش تولید سیمان ایران از 37 میلیون تن به 55 میلیون تن نسبت به سال گذشته اشاره می کند. سند دیگر او رضایت رهبر ایران آیت الله خامنه ای از احمدی نژاد و دولت اوست.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جلسه ای با اعضای دولت احمدی نژاد گفت: » شما به گونه ای کار کنید که انگار قرار است پنج سال آینده هم در این مقام باقی بمانید.»

در باره این جمله رهبر ایران بحث های زیادی در ایران جریان یافت که اساسا منظور وی از آن جمله چه بوده است؟ آیا در جهت تائید بوده یا تکذیب؟

کسانی مثل «امیر محبیان» از تحلیلگران روشن بین جناح راست که می خواهند بین «هیجانات انقلابی و اسلامی» و» اصلاحات «مانور بدهند از»علی لاریجانی» به عنوان کاندیدی رئیس جمهوری حمایت می کنند. لاریجانی پنجاه سال دارد و رئیس شورای امنیت ملی سابق و رئیس مجلس فعلی است. او سکانی مهمی را در دست دارد که مجبور نیست بعد از 8 سال حتما آن را به دیگری وا گذارد. (شاید به همین دلیل بود که وی پس از بازگشت از اجلاس بین المجالس در تهران مصاحبه کرد و هر نوع احتمالا کاندیدا شدن خود برای انتخابات ریاست جمهوری را منتفی اعلام کرد ! توضیح مترجم)

شخص احتمالی دیگری که برای شرکت در انتخابات آینده وارد میدان خواهد شد، رئیس پلیس سابق تهران است. این شخص «محمود قالیباف» است که در حال حاضر شهردار کلانشهر 12 میلیونی تهران است و محبوبیت نسبی در عرصه مدیریت شهر تهران کسب کرده است.

به هر حال آقای خاتمی باید بسیار با احتیاط عمل کند که طرفداران با وفای خویش را مایوس نکند، چرا که در این جنگ انتخاباتی، او با قالیبافی روبروست که کارنامه موفق مدیریتی شهرداری تهران را هم به سوابق خود افزوده و احمدی نژادی که پنج میلیون نظامی و بسیجی قسم خورده را پشت سر خود دارد که می تواند منجر به هر تحرکی علیه خاتمی شود.

استاد رشیدی به همراه دانشجویان که همه با هم از «سمیرم» راهی تهران شده بودند، بعد از دو ساعتی که با خاتمی گذراندند، دوباره راهی سمیرم شدند. آنها نیز هنوز مطمئن نیستند که خاتمی خود را کاندیدای ریاست جمهوری می کند یا خیر؟ و این همان تردیدی است که همه اصلاح طلبان دارند. خاتمی جواب صریحی به مسافران «سمیرم» نداد و تنها گفت که هر روز و هر شب به انتخابات فکر می کند و اینکه در صورت دوباره رئیس جمهور شدن، آیا امکان برآورده کردن هر آنچه را که قول میدهد خواهد داشت یا نه؟

خاتمی می گوید: من علیرغم همه امیدی که در دل دارم، زیاد خوشبین و مطمئن نیستم!

Advertisements

Written by manshoma

اکتبر 23, 2008 در 6:35 ب.ظ.

نوشته شده در Uncategorized

6 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. سلام حساب کاربری شما به عنوان نویسنده در رادیو وبلاگستان فعال شد اما با این ایمیل sepideee@gmail.de
  ممنون از شرکتتون در این همایش بلاگستانی
  رادیو وبلاگستان چشم به راه برنامه های زیبای شما
  برای اطلاعات بیشتر حتمن قسمت «نکات ضروری» و «آموزش برنامه سازان» را مطالعه کنید.سپاسگذارم

  weblogchi

  اکتبر 26, 2008 at 10:29 ق.ظ.

 2. من هم مثل خود خاتمی زیاد خوشبین و مطمئن نیستم. نه حتی به وضع برگزاری انتخابات , بلکه به تصمیمات مردم خودمون در این مورد

  سروش

  اکتبر 26, 2008 at 2:15 ب.ظ.

 3. به نظر من نویسنده چندان هم به اوضاع ایران آشنا نیست
  رای مرحله اول احمدی نژاد حدود 4 میلیون بود آنهم با کلی تقلب.جمله 5 میلیون بسیجی قسم خورده با این نتیجه در تضاد است.ظاهرا یا دلیل عدم آشنایی با داخل ایران است یاکاری هم جهت با همه رسانه های جهان برای بزرگنمایی احمدی نژاد وبسیج برای آماده سازی افکار عمومی برای اتفاقی که شاید بیفتد!

  شهرام

  اکتبر 27, 2008 at 6:10 ق.ظ.

 4. سلام دوست عزیز امیرحسین رشیدی یک دبیر وعضو جبهه مشازکت اسلامی وساکن اصفهان میباشد ایشان با یک خودرو شواری به اتفاق پنج نفر از دوستانش به دیدار اقای خاتمی رفته بودند نه اتوبوسی در کار بو د نه دانشگاهی هر چند اقای خاتمی مرد محترمی است اما جهت رسیدن به اهداف صحیح نباید از اخبار غیر مصدق استفاده نمود دوستدار شما

  عباس

  ژانویه 22, 2009 at 8:49 ب.ظ.

 5. دوست عزیز این مقاله ترجمه شده از مجله اشپیگل. بنده هیچ دخل و تصرفی در محتوای آن نداشته ام
  سپاس
  ژاله دبیرسپهری

  manshoma

  ژانویه 26, 2009 at 2:10 ب.ظ.

 6. ضمنا طبق گفته خودتان 6 نفر در جمع در خودرو سواری جا نمی شوند. بسیاری از دوستان مشارکت اگر دانشجو نباشند به هر حال دستی در تدریس یاانجمن های دانشجویی دارند. گویا چیز دیگری شما را در این گزارش اشپیگل آزار داده است گرامی…!

  manshoma

  ژانویه 26, 2009 at 2:13 ب.ظ.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: