من و شما

تغییر دولت ها، تاثیری در وضع مردم ندارد

with 6 comments

دیروز(جمعه) آقای دکتر فریبرز رئیس دانا عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران مهمان جمعی از ایرانیان برلین بود. می دانستم به شنیدن سخنان شخصی می روم که درعرصه اقتصاد چپ در ایران بسیار فعال است. عنوان سخنرانی ایشان «راههای برون رفت از بحران های سیاسی و اقتصادی در ایران » نامگذاری شده بود . سخنان را به گوش جان شنیدم و اما در پی آن دهها سئوال جدید فکرم را مشغول کرد. چراهایی که به سبب تنگی وقت دیگر جایی برای مطرح کردنش نبود. آقای رئیس دانا هنوز هم در هیبت و اندازه های یک چریک چپ و آرمان خواه سخن می گفت، بسیار شیرین و رسا وهر از گاهی هم اشعار پرشوری را چاشنی سخنانش می کرد. از آن دسته سخنرانانی که معمولا می توانند شنونده را ساعت ها روی صندلی میخکوب نگه دارند. از جان کندن های خودش و همفکرانش در زمینه آموزش کودکان افغانی گفت و فعالیت هایی که برای بر پایی دوباره کانون نویسندگان، بعد از قتل های زنجیره ای انجام داده است.  در زمینه مشکل اقتصادی درایران بر این اعتقاد بود که ما در ایران با یک فروبستگی تورمی روبرو هستیم، به این معنا که کم شدن رشد تورم باعث افزایش بیکاری می شود و افزایش رشد تورم منجر به کاهش بیکاری و در هر صورت بازنده مردم ایران و جان کلام این بود: گیر کردن در یک بن بست اقتصادی!

البته در موضع یک اقتصاد دان، این معضل یا به قول ایشان این فروبستگی را نتیجه ی سیاست های بازار آزاد عنوان کرد. ضمن اینکه ایشان تاکیدش بر این بود که از کلمه «آزاد» استفاده کردن بی احترامی به ساحت این واژه است. پس شایسته این است که از لغت «ولنگار» استفاده کنیم. « «سرمایه داری ولنگار» .و راه به سوی رهایی را ایجاد تشکل های مردمی و سندیکاها می دانست. حتی گفت که تا وقتی تشکل ها ایجاد نشوند تغییر دولت ها تاثیری در وضع کنونی کشور نخواهد داشت، چون عنصر کنترل کننده دولت وجود ندارد و همگی در جهت بازار ولنگار چهار نعل پیش خواهند رفت. چه اصلاح طلب چه جناح های بنیاد گرا. (البته ایشان نگفت که در این فضای اختناق زده که هر حرکتی با سرکوب مواجه می شود چطور می شود در این زمینه گام برداشت؟).

شرکت در انتخابات آینده را آب در هاون کوبیدن دانست و بی نتیجه. وقتی شنونده ای این نظر را مطرح کرد که «سیاست عرصه ایده ال ها نیست، بلکه عرصه ممکنات است. پس موضع انفعالی گرفتن به صلاح نیست». ایشان در جواب گفت که سیاست عرصه ایجاد امکانات است که باز هم من در این» بازی زبانی» گیج شدم که خوب پس در نهایت ایجاد امکانات را چه زمینه های راحت تر و یا میسر خواهد کرد؟

سعی می کنم به زودی فایل صوتی این سخنرانی را روی وبلاگم بگذارم. ضمنا اگر علاقمند هستید بیشتر با نظریات دکتر رئیس دانا آشنا شوید با سایت ایشان سر بزنید.

».

Advertisements

Written by manshoma

سپتامبر 27, 2008 در 5:58 ب.ظ.

نوشته شده در Uncategorized

6 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. درود خانم دبيري گرامي ،

  نكته اي كه دكتر رئيس دانا اشاره مي كنه بسيار روشن تر از اون هست كه كسي گيج بشه.تحليل علمي از شرايط روز و بخش بزرگي از صداي آزاديخواهان ايران هست.

  كانون نويسندگان ايران ، «شركت» نيست كه «هيات مديره» داشته باشد. «هيات دبيران» دارد.

  با آرزوي شادكامي.

  سهيل

  سپتامبر 28, 2008 at 4:43 ق.ظ.

 2. آقای سهیل آصفی
  از تذکر شما سپاسگذارم. تصحیحش کردم.ضمنا من مشکلی با تحلیل اقتصادی ایشان ندارم …و لی راه حل چیست؟ این سوال من است؟ خیلی دوست داشتم برای من توضیح بدهید در این شرایط اختناق چگونه می توان تشکل مردمی درست کرد؟ مثل اینکه ما یک خانه ای داریم که درش قفل است. این خانه خراب است . حالا چگونه وارد شویم که در صدد تعمیر بر اییم؟ بهتر نیست کلیدی پیدا کنیم؟ یا حداقل تلاشی کنیم برای ورود به این خانه به طریقه ای کم هزینه ؟یا اینکه ……
  شما که طرفدار نظریات علمی هستید خواهش می کنم برای من توضیح دهید من هم حتما خودم را تصحیح می کنم. البته این هم راهی است که در فضایی انتزاعی آرمانی بمانیم و البته به تک تک آرمانها وفادار ….شاید این برخورد هم در مقاطعی عین سیاست است؟ ویا می گویید :اصلا هر حرکتی در نطفه خفه می شود سر کوب می شود؟ آقای سهیل آصفی گرامی/ من هنوز هم براین باور نیستم که خاتمی و احمدی نژاد یکی هستند و کارکردی یکسان دارند . نظر شما به این سخنان اصانلو چیست؟http://news.gooya.com/politics/archives/2008/03/069180.php
  به هر حال من در حد یک شنونده بر ان بودم که این نظریات را منعکس کنم و البته سوال خودم را هم مطرح کنم.
  ضمنا من دست تک تک عزیزانی را که در ایران در جهت انجام کارهای بنیادی در زمینه های فرهنگ و اجتماع هستند را می بوسم.

  manshoma

  سپتامبر 28, 2008 at 9:00 ق.ظ.

 3. در بلاگ نیوز لینک شد.

  حمید میداف

  سپتامبر 28, 2008 at 10:54 ق.ظ.

 4. بيان اين ايده ها از يك اقتصاد دان بعيد است .البته ايده هاي اقتصادي ايشان كه حندين بار مطرح كرده اند بيشتر اقتصاد دولتي را تنها راه حل ميدانند كه با ايده هاي چب هم در واقع اختلاف دارد . اقتصاد ايران از زماني دچار مشكل تورم شد كه شركت نفت دلارها را تبديل به ريا ل كرده است يعني تناسبي با حجم توليد كالا در ايران نداشته است زيرا ارز داخلي با فرمولي چاب ميشود كه بايد با مقدار كالاي در گردش تناسب داشته باشد . به همين دليل است كه اقتصاد دانان ايران فراموش كرده اند زماني كه وجه ارزش مصرف مانند جوامع سنتي معيار توليد اسكناس شود با زماني كه ارزش مبادله در جوامع مدرن باعث توليد اسكناس ميشود متفاوت است و دقيقا به همين دليل است كه دولت با سوداگري و تعيين نرخ تسعير بحران تورمي جهاني را وارد اقتصاد ايران كرده است . از طرف دیكر با سياستهاي غلط همه ي دولتهاي تا كنوني دولتها اجازه نداده اند كه بخش خصوصي شكل يگيرد زيرا ما در اقتصاد دو روش براي بازار داريم يا اقتصاد بازار آزاد – كه به بخش خصوصي و دولتي تقصيم ميشود و مبناي آن كسب سود است و يا اقتصاد سوسياليستي كه بر مبناي منافع مردم تنظيم ميشود . در ايران بازار آزادي شكل كرفته است كه تحت كنترل تكنوكراتهاي سنتي قرار داشته است كه تنظيم بازار را در اختيار كرفته اند و بر مبناي سود هاي كلان كه اين تكنوكراتها از معاملات بهره مي برند تنها منافع عده اي و يا كروهي خاص از حكومت گران تامين ميشود لذا بازار آزادي كه بتواند بخش خصوصي فعال باشد وجود ندارد و تكنوكراتها با قدرت شركت انحصاري نفت بر همه جيز غلبه كرده اند و به همين دليل است كه اقتصاد داخلي و توليد داخلي را از بين برده است . از طرف ديكر بعد از انقلاب 57 كه تحولات ناشي از بيكاري و تورمي بود كه همين بخش دولتي بر مردم تحميل كرده بود اين فشار بر مردم بيشتر و بيشتر شد . وقتي اقتصادي دچار تورم است يعني هزينه هاي دولتي بيش از در آمد دولتي مصرف مصرف شده بايد هزينه هاي دولت كاهش يابد ولي جمهوري اسلامي به جاي كاهش هزينه ها آنرا افزايش داده است يعني جند مليون روحاني هم اكنون حقوق بكير دولت شده اند سباه باسداران به عنوان ارتش دوم ايجاد شد سيستم جهاد سازندگي و هزاران بنياد و انجمن خيريه و … به دوش دولت سنگيني مي كند و دولت را بيشتر و بيشتر به در آمد نفت متكي كرده است يعني يك دور باطل كه در حال گردش است

  farhad

  سپتامبر 28, 2008 at 4:52 ب.ظ.

 5. سلام
  آدرس قديمي كميته گزارشگران حقوق بشر فيلتر شده
  آدرس جديد اينه
  http://chrr.us
  واژه دانشجويي هم حذف شده
  فرصت كرديد اصلاح كنيد
  ممنون از كامنتتون
  برقرار باشيد

  کوهیار

  سپتامبر 29, 2008 at 4:27 ب.ظ.

 6. نکته مهمی که اکثرآدمها درمور د ایران ازان غافل میمانند شاید این باشد که همیشه بدنبال وصله زدن به ساختار فعلی کشور میباشند ونه ارائه راهکارهای بنیادی درمورد مثلا ساختار منطقی شهرها و…واصولا متاسفانه همیشه وضعیت بیمار موجود را بعنوان اصل قرارمیدهند وبدنبال اصلاح آن هستند!!!!

  علیرضا

  اکتبر 7, 2008 at 9:40 ق.ظ.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: